Usluga 1.1
Rehabilitacijska procjena – utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad
Ova usluga dio je Usluge 1 Rehabilitacijska procjena razine radne sposobnosti, znanja, vještina, radnih navika i profesionalnih interesa, odnosno njezina podusluga.
Cilj usluge je utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad zaposlenih i nezaposlenih osoba s invaliditetom koje nisu ispunile druge kriterije (točka 1. do 12.) iz članka 4. Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 75/2018.) za upis u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.
Što je Očevidnik?
Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom je evidencija koju vodi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) na temelju prijave poslodavca, a sadrži podatke o osobama s invaliditetom koje su prijavljene na mirovinsko osiguranje u skladu s propisima o mirovinskom osiguranju i koje ispunjavaju uvjete propisane Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 75/2018.).
Tko se upisuje u Očevidnik?
Sukladno članku 4. Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 75/2018.) u Očevidnik se upisuju osobe s invaliditetom koje su prijavljene na mirovinsko osiguranje na temelju radnog odnosa, odnosno samostalnog obavljanja djelatnosti, a kojima je:
1. priznat status osobe ometene u psihofizičkom razvoju prema propisima o socijalnoj skrbi
2. priznat status invalida rada prema propisima o mirovinskom osiguranju
3. priznat status invalidne osobe sa stažem osiguranja s povećanim trajanjem prema propisima o mirovinskom osiguranju
4. priznat status osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem prema propisima o mirovinskom osiguranju
5. priznat status hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata prema propisima o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji
6. priznat status vojnog, odnosno civilnog invalida rada prema propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rada
7. priznat status učenika s teškoćama u razvoju prema propisima o odgojno-obrazovnoj skrbi
8. priznat invaliditet i smanjena radna sposobnost na temelju rješenja ureda državne uprave nadležnog za socijalnu skrb, a starije su od 21 godine
9. priznato pravo na profesionalnu rehabilitaciju prema propisima koji su bili na snazi do početak obavljanja poslova vještačenja sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 157/13)
10. priznato pravo na radno prilagođavanje prema propisima koji su bili na snazi do početka obavljanja poslova vještačenja sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 157/13)
11. priznat status osobe s invaliditetom prema propisima drugih država članica Europske unije
12. priznata neposredna opasnost od nastanka invalidnosti prema propisima o mirovinskom osiguranja, s datumom prije 1.1.1999. godine
13. utvrđen invaliditet u odnosu na rad, sa stupnjem poteškoća i prepreka od 1 do 4, temeljem uvjerenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a sukladno prethodno pribavljenom nalazu i mišljenju centra za profesionalnu rehabilitaciju.
Zašto se osobe s invaliditetom upisuju u Očevidnik?
Osobe s invaliditetom upisane u Očevidnik ubrajaju se u kvotu zaposlenih osoba s invaliditetom kod poslodavca.
Sukladno Pravilniku o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 75/2018., 120/2018., 37/2020. i 145/2020.), obveznik kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom je svaki poslodavac koji zapošljava najmanje 20 radnika.
U kvotu se ubrajaj osobe s invaliditetom koje su zaposlene na najmanje 20 sati tjedno i koje su upisane u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.
Obveznik koji ne ispuni kvotu zapošljavanja osoba s invaliditetom ili zamjenskom kvotom, dužan je mjesečno obračunati i uplatiti novčanu naknadu u iznosu 30% minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju je bio dužan zaposliti kako bi ispunio propisanu kvotu.
Poslodavac koji zapošljava više osoba s invaliditetom od propisane kvote te poslodavac koji zapošljava manje od 20 radnika, među kojima su osobe s invaliditetom, ima pravo na novčanu nagradu u iznosu od 30% minimalne plaće mjesečno za svaku osobu s invaliditetom koja predstavlja višak u odnosu na propisanu kvotu.
Opis i cilj usluge 1.1 Utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad
Usluga 1.1 usmjerena je na cjelovitu procjenu osobe s invaliditetom zbog utvrđivanja stupnja poteškoća i prepreka u zapošljavanju i radu.
Ova usluga obuhvaća:
– utvrđivanje utjecaja invaliditeta na radnu sposobnost – medicinski status
– utvrđivanje socijalne situacije/motivacije – socijalna anamneza
– utvrđivanje prijašnjeg radnog iskustva – profesionalna anamneza
– psihološku procjenu – psihodijagnostika.
Na osnovu procjene stručnog tima utvrđuje se stupanja prepreka i poteškoća u odnosu na rad.
Kome je usluga 1.1 Utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad namijenjena?
Ova usluga namijenjena je zaposlenim i nezaposlenim osobama koje do sada nisu ispunile druge kriterije (točka 1. do 12.) iz članka 4. Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 75/2018.) za upis u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom.
Uključivanje u ovu uslugu primjereno je za sve osobe kod kojih je utvrđeno ili se pretpostavlja:
– prisutnost trajnih posljedica tjelesne ili psihičke bolesti ili poremećaja koje uzrokuju poteškoće u zapošljavanju i radu
– postojanje prepreka i poteškoća pri zapošljavanju i radu.
Kriterij za uključivanje u usluge rehabilitacijske procjene je završena osnovna rehabilitacija (medicinska i/ili psihosocijalna), a kriterija isključenja je akutna ovisnost.
Kako naručiti uslugu 1.1 Utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad?
Kako bi se naručila usluga potrebno je ispuniti narudžbenicu (na narudžbenici se označuje usluga 1.1.) i priložiti sljedeću dokumentaciju:
– dokaz o mirovinskom stažu (e-radna knjižica)
– dokaz o obrazovanju (svjedodžba, diploma, uvjerenja o dodatnom osposobljavanju ili obrazovanju)
– ugovor o radu (zaposlene osobe s invaliditetom)
– ispunjeni obrazac 2-IN (zaposlene osobe s invaliditetom)
– rješenje o tjelesnom oštećenju i/ili druga rješenja iz sustava socijalne skrbi i/ili rješenja o posebnom obliku obrazovanja
– ključnu medicinsku dokumentaciju.
Narudžbenicu s popratnom dokumentacijom naručitelj dostavlja na adresu:
Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek
Tadije Smičiklasa 2
31000 Osijek
Kako se usluga provodi?
Naručitelj upućuje korisnika u Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek na temelju narudžbenice u kojoj navodi razloge i cilj upućivanja te prilaže medicinsku i ostalu dokumentaciju.
Po pozivu u Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek provodi se cjelovita procjena osobe s invaliditetom.
1. Utvrđivanje zdravstvenog statusa
utvrđivanje ključnih zdravstvenih stanja koja utječu na radnu sposobnost osobe sa stajališta medicine rada
2. Utvrđivanje socijalne situacije/motivacije
korisnik ispunjava socijalno-anamnestički upitnik koji obuhvaća određena podatke iz pojedinih područja korisnikova života i provodi individualni razgovor sa socijalnim radnikom
3. Utvrđivanje profesionalne anamneze
stručnjak za profesionalnu rehabilitaciju u individualnom razgovoru s korisnikom prikuplja podatke o obrazovanju i dosadašnjoj karijeri
4. Psihološka procjena
psiholog s korisnikom provodi psihološke procjene (psihodijagnostike) u smislu općih intelektualnih i specifičnih kognitivnih funkcija, osobina ličnosti i profesionalnih interesa
Nakon provedbe usluge stručni tim donosi završno mišljenje – Nalaz i mišljenje o provedenoj usluzi i rezultatima rehabilitacijske procjene – utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad kojim se objedinjuju prikupljeni podaci, procjena funkcioniranja osobe s invaliditetom te procjena poteškoća s kojima se osoba susreće u svakodnevnom radu.
Ovaj Nalaz i mišljenje Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek dostavlja Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) koji korisniku izdaje Uvjerenje o utvrđenom stupnju invaliditeta u odnosu na rad.
Po završetku usluge Centar za profesionalnu rehabilitaciju Osijek naručitelju usluge dostavlja Izvještaj o provedenoj usluzi i rezultatima rehabilitacijske procjene – utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad.
Stupnjevi invaliditeta u odnosu na rad
Na osnovu Nalaza i mišljenja o provedenoj usluzi i rezultatima rehabilitacijske procjene – utvrđivanje invaliditeta u odnosu na rad Centra za profesionalnu rehabilitaciju Osijek, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) korisniku izdaje Uvjerenje o utvrđenom stupnju invaliditeta u odnosu na rad.
Sukladno Pravilniku o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom („Narodne novine“, broj 75/2018. i 145/2020.), invaliditet se utvrđuje na ljestvici od stupnja 0 do stupnja 5:
– stupanj 0 – nema poteškoća i prepreka
– stupanj 1 – male poteškoće i prepreke
– stupanj 2 – umjerene poteškoće i prepreke
– stupanj 3 – velike poteškoće i prepreke
– stupanj 4 – potpune poteškoće i prepreke.
Uvjerenje o utvrđenom stupnju invaliditeta u odnosu na rad osnova je za upis u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom, i to stupnjevi utvrđenog invaliditeta od stupnja 1 do stupnja 4.




Ako želite saznati više o uslugama našeg centra, slobodno nas kontaktirajte!
Naš tim pružit će Vam sve potrebne informacije.
Ako želite saznati više o uslugama našeg centra, slobodno nas kontaktirajte!
Naš tim pružit će Vam sve potrebne informacije.
Smještaj korisnika usluga profesionalne rehabilitacije
Svi korisnici usluga profesionalne rehabilitacije izvan Osijeka, za vrijeme trajanja obrade u Centru, imaju mogućnost korištenja usluge smještaja u našem novouređenom apartmanu potpuno prilagođenom potrebama osoba sa invaliditetom. U slučaju potrebe, molimo da pri dogovaranju termina obrade sa našim Stručnim timom zatražite smještaj. Isto tako, s obzirom da je apartman dvoposteljni, u slučaju potrebe moguć je i smještaj 1 osobe u pratnji.
Ovu uslugu Centar Osijek osigurao je u suradnji sa Zavodom za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Zagreb.
Ističemo da je smještaj za korisnike (kao i pratitelja) besplatan.



